Priėmimui į darželį reikalingi dokumentai:

  • Vaiko sveikatos pažyma
  • Vaiko gimimo liudijimo kopija
  • Darželio paslaugų sutartis
  • Trišalė savivaldybės ugdymo mokesčio kompensavimo sutartis (sutvarko darželis) ir pažyma apie deklaruotą gyvenamąją vietą.

Adaptacinis laikotarpis

Adaptacija – tai prisitaikymas prie naujos aplinkos. Vaikučiui darželis – nauja aplinka, nepažįstami žmonės, vieta, daiktai. Jam tenka prisitaikyti prie naujų sąlygų. Adaptacijos laikotarpiu vaiko elgesys gali šiek tiek pasikeisti (sutrikti miegas, apetitas, sumažėti atsparumas ligoms). Visi vaikai yra skirtingi, todėl ir adaptacijos laikotarpiai būna skirtingi. Dauguma vaikų adaptuojasi per 1-3 savaites, kitiems gali prireikti ir poros mėnesių.

Prieš pradedant lankyti darželį – pasiruoškite tam.

Nusiraminkite patys. Tėvų nerimas dėl darželio, abejonės ar nepasitenkinimas labai lengvai persiduoda vaikui, tad pradžioje turite būti ramūs ir užtikrinti patys savo viduje.

Pasakokite vaikui apie darželį. Pasakokite vaikui apie tai, ką vaikai veikia darželyje ir kodėl ten yra smagu. Galite akcentuoti tas veiklas, kurias vaikas mėgsta (pvz. žaisti lauke arba piešti).

Pradėkite derintis prie dienotvarkės.  Prieš pradėdami lankyti darželį pamažu pertvarkykite savąją dienotvarkę taip, kad ji būtų kuo artimesnė darželio dienotvarkei.

Po truputį pratinkite prie išsiskyrimų. Dar iki darželio esant galimybei  bent kelioms valandoms palikte vaiką seneliams, draugams ar artimiesiems.

Žaiskite darželį. Žaiskite su vaiku vaidmenų žaidimus apie darželį – taip vaikas geriau pasiruošia jo laukiantiems pokyčiams.

Pirmosios adaptacijos dienos vaikų darželyje.

Aptarkite adaptacinį periodą su auklėtoja. Grupės auklėtoja, atsižvelgdama į vaiko amžių, pateiks Jums adaptacinio periodo rekomendacijas. Mažesnių vaikų adaptacinis laikotarpis trunka kiek ilgiau ir reikalauja daugiau tėvų dalyvavimo, tačiau dauguma vaikų daugiau ar mažiau apsipranta su nauja aplinka per savaitę. Pirmą dieną darželyje vaikas gali praleisti vos kelias valandas ar pusvalandį, paprastai rekomenduojama su vienu iš tėvų. Kiekvieną dieną buvimo darželyje trukmė po truputį ilginama, o tėvų (tiksliau mamos arba tėčio) – trumpinama. Adaptacinio periodo nerekomenduojama per daug ištempti – vaikas turi kuo greičiau įsisąmoninti, kad darželis yra vieta, kuriame jis būna be tėvų.

Bendraukite su auklėtojomis. Tai vaikui yra ženklas, kad žmogumi galima pasitikėti. Tai vienas svarbiausių sklandžios adaptacijos elementų.

Nedarykite ilgų pertraukų. Kuo mažesnis vaikas, tuo greičiau jis užmiršta savo patirtis, todėl būtų geriau išvengti ilgų darželio nelankymo periodų. Pradėjus lankyti darželį (taip pat ir po ilgesnių atostogų) patariama tai daryti be pertraukų bent porą-trejetą savaičių.

Nepabėkite paslapčiom. Atsisveikinkite greitai. Apsikabinkite, pasibučiuokite, pasakykite „Atia, atia!” ir išeikite. Vaikas gali verkti, nes išsiskyrimas su brangiausiu žmogumi jam sukelia stresą. Tačiau likti guosti vaiko nėra gera mintis: vaikas tai gali suprasti  kaip  būdą išlaikyti jus dar minutėlei ir atsisveikinimas gali trukti visą amžinybę. Būkite tikri – tėvams išėjus absoliuti dauguma vaikų greitai nurimsta ir smagiai leidžia laiką su naujaisiais draugais. Jei neramu, visada galite paskambinti auklėtojai ir pasiteirauti, ar mažylis nurimo.

Leiskite tėčiui vesti vaiką į darželį. Pirma, dauguma vaikų yra įpratę bent kažkurią dienos dalį būti be tėčio, todėl išsiskyrimai su tėčiu yra labiau vaikui įprasti. Antra, vyrai paprastai yra šiek tiek atsparesni mažųjų ašaroms ir maldavimams, tad atsisveikinimai gali būti greitesni ir mažiau skausmingi.

Vaiko elgesys gali pasikeisti. Dėl patiriamo streso gali pasikeisti vaiko elgesys. Jis gali būti agresyvesnis, irzlesnis, reikalauti daugiau dėmesio. Pasibaigus adaptacijos periodui, viskas turėtų grįžti į savo vėžes.